15 Ocak 2012 Pazar

39.Haftamız :)

(39+0, 39+6. Günler) 

Gebeliğin 40. haftasındasınız bu haftaya kadar gelmeniz sizin başarınız sizi kutluyoruz :)
Evet, işte sihirli rakam: 40. Bu haftanın sonunda doğum yapmış olma olasılığınız yüksek. Belki de biraz daha bekleyeceksiniz. Panik olmayın. Olağan doktor kontrollerinize gitmeye devam edin. Doktorunuzun, hastanenin ve gerekli olan diğer telefonların yazılı olduğu kağıdı tetkiklerinizin bulunduğu doğum dosyasına yerleştirin ve bu dosyayı görünür bir yerde bulundurun.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 50 cm. ve ağırlığı 3350 (2770-3900) gram !!
·  Doğum  sancılarınızı ne zaman nasıl geleceğini gergin bir karınla merak ediyorsunuz
· 40. Gebelik haftasında  rahime ve bebeğe oksijenli kanı pompalayan kasılmaları sıklıkla hissedebilirsiniz .  Kasılmalarınız düzenli ve ağrılı olmadığı sürece endeişelenemeyin henüz doğum başlamadı ama her an başlayabilir.  
· Vucunuzun şekli değişmiştir çünkü bebeğiniz leğen kemiği bölgesine inerek doğuma hazır pozisyona geçmiştir.  
·  Daha rahat nefes alacaksınız fakat sıklıkla tuvelete çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz.
Vajinanızda fazla miktarda sıvı gelirse, ağrılarınız 15dk bir veya sürekliyse doğum başlamıştır. Çabucak doktorunuza ulaşmalısınız .
· Bebeğiniz karnınızda katlı bir şekilde doğumu beklemektedir doğumdan sonra onu gördüğünüzde içinizde  onu nasıl sığdırdığınızı merak edeceksiniz.
· Kontrole gittiğiniz zaman doktorunuz bebeğinizin hareketlerinin ne alemde olduğunu soracak hareketlerin hatırlanabilmesi için not tutabilirsiniz.
 ·        Doğum da yanınıza alacak valizinizi kontrol ediniz. Eksik var mı başka neler gerekebilir araştırınız. Doğumda riskli bir durum yoksa hastanede geçireceğiniz maksimum süre 2 gündür.
· Doğuma bebeğinizi rahat emzirebileceğiniz rahat elbiseler giyerek gidiniz. Bebeğinizin doğduğu zaman ilk isteyeceği şey sizin sütünüz olacaktır.

Mükemmel bir iş başardığınız için her zaman kendinizle gurur duyun.
Anne olmak bu dünyada yaşanacak en güzel duygulardan biri olduğunu unutmayın !!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...